Detský folklórny súbor Terchovček

Detský folklórny súbor Terchovček

Logo DsFS Terchovček

Zloženie súboru

Detský folklórny súbor Terchovček (DsFS Terchovček) pracuje od roku 2000 pod vedením manželov Miloša a Martiny Bobáňovcov z Terchovej. V tomto súbore pracuje zhruba 70 detí v 4 kurzoch:

  • Heligonkári
  • Ľudová hudba
  • Spevácka skupina
  • Tanečníci mladší, starší

Novinky zo súboru:

[catlist id=4]

Úspechy a ocenenia súboru

V každej kategórii súbor Terchovček dosiahol veľmi vysoké ocenenia na celoslovenskej úrovni. V roku 2008 DsFS Terchovček získal v kategóriach ľudová hudba, sólista inštrumentalista a sólový spev tiul Laureát celoštátnej súťaže DsFS v Rimavskej Sobote. V kategórii spevácka skupina súbor v tom istom roku obsadil Strieborné pásmo. Mnohé ocenenia získali i naši heligonkári, ktorí vyhrali niekoľkokrát prestížnu medzinárodnú heligonkársku súťaž v Oščadnici. Niektoré z diplomov súboru Terchovček a jeho členov nájdete v tejto galérii.

Repertoár súboru

V roku 2007 Terchovček v spolupráci s DsFS Zázrivček vydal vlastné CD s názvom Deti spod Rozsutca. Na tomto CD nosiči je zaznamenaný prierez činnosti oboch súborov za obdobie 10 rokov a piesne z rôznych regiónov Slovenska. DsFS Terchovček spracuváva folklór svojej rodnej obce Terchová a blízkeho okolia v autentickej forme. Vo svojom programe máme zaradené pásma detských hier s jánošíkovskou tématikou, mládežnícke tance i tému Vianoc. V repertoári súboru nájdete piesne i tance z regiónu Horehronia, Trenčína, Oravy, východného Slovenska a Detvy.

Účinkovanie súboru

Súbor účinkoval na mnohých veľkých folklórnych festivaloch ako napríklad Východná, Detva, Terchová, Myjava, Vlčnov, Hrušov, Zuberec, Kojšov, Bratislava, Košice atď. Počas roka sa súbor aktívne zapája do kultúrného diania v obci. Počas svojej činnosti DsFS Terchovček potešil divákov v Rumunsku, Českej republike, Poľsku, Luxembursku, Belgicku.

Terchovček nahral niekoľko rozhlasových nahrávok v relácii Pieseň v srdci zrodená a Z klenotnice ľudovej hudby. Účinkovali sme aj v Slovenskej televízii.

Deti, ktoré pôsobia v tomto súbore, dochádzajú na nácviky z celej Terchovskej doliny a sú vzorným príkladom činnosti mládeže, ktorej záleží na uchovaní svojich ľudových tradícií pre budúce generácie. Zriaďovateľom súboru od roku 2007 je Súkromné centrum voľného času Štiavnik.

Fotogaléria:

Videá: